Keşfet: Ek Biç Ye İç

Mekan keşif serimde ilk durağım Gümüşsuyu’nda açılan kentsel tarım yönetimini benimsemiş bir yer olan Ek Biç Ye İç.

Ek Biç Ye İç, bize toprağın, suyun, yeşilliğin, kısacası doğanın önemini bir bakıma tekrar hatırlatıyor. Taksim Meydanı’na çok yakın olan bu mekanda neler oluyor peki?

Kurdukları kentsel tarım sistemiyle, yemeklerinde (özellikle çorba ve salatalarda) kullandıkları organik ürünlerin çoğu kısmını mekan içerisinde üretiyorlar. Kalan kısmını ise çevredeki bahçe ve bostanlardan alıyorlar. Buraya alıştığınız an “hidroponik”, “akuaponik” ya da “bahçe topraklı tarım” gibi kelimelere gittikçe aşina olmaya başlayabilirsiniz.

cisetta-mekan-ek-bic-ye-ic

Hidroponik tarım kullanarak önemli derecede su tasarrufu yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Veya akuaponik sistem sayesinde doğayı mükemmel bir biçimde dengeleyebileceğinizi? Doğanın saklı faydalarını ortaya çıkarmayı hedefleyen Ek Biç Ye İç ekibi, kent bahçeciliği anlayışını yeniden kazandırmayı hedefliyor.

Peki mekanda sizleri neler bekliyor? İçeri girdiğinizde sol taraftaki salata barda istediğiniz sosları istediğiniz sebzelerle karıştırıp kendi damak tadınıza uygun salatalar oluşturabilir, otlu ayranı deneyebilir ya da özenle hazırlanmış dürümlerin tadına bakabilirsiniz.

Evinizde hatta kendi çiftliğinizde hissi olma yaratan ve ilerde çeşitli workshop’larda düzenleyecek olan taze yemek mekanı Ek Biç Ye İç, öğle yemekleri buluşmalarınız için birebir.

Çalışma Saatleri 11:00 – 17:00 (18:00’e kadar sadece içecek servisi)
İnönü Caddesi No:9A Taksim, İstanbul
0212 293 52 42
Facebook: Ek Biç Ye İç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir