Röportaj: Amine Edge & DANCE | Güzel Müzik Yapan Çocuklar

Fransa’dan bütün Avrupa’ya ve daha sonra da tüm dünyaya yayılan g-house parçalarıyla oldukça dikkat çeken Amine Edge & DANCE, müzikal hayatlarında pek çok başarıya imza atıp Carl Cox gibi büyük isimlerden destek aldı.

Kendi plak şirketleri CUFF Records ile de çalışmalarına ağırlık veren ikili, dur durak bilmeden dünyanın dört bir yanında performans sergilemeye devam ediyor. 11 Mart 2016 akşamı Limits Off desteği, Burn, %100 Music katkıları ve FG 93.7 organizasyonu altında garajistanbul’da gerçekleştireceği performansları öncesi “swag” ikili ile röportaj yapma imkanı buldum.

Öncelikle röportaj teklifimi kabul ettiğiniz için teşekkür ediyorum. İlk sorum müzikal hayatınızla ilgili, başlangıcı ve şu anı karşılaştırdığınız zaman inanılmaz maceranızı nasıl tanımlarsınız?

DANCE: Hayatın aslında bir ayda bile nasıl değişebileceği inanılmaz. Eskiden evde kalır ve Fransız rapçiler için hip-hop beat’leri yapardım. House DJ’i olduktan bir ay sonra en yakın arkadaşımla bütün dünyayı turluyordum. Şimdi 4 yıl oldu ve hala kendi işlerimizi yapıyoruz ve bu gayet güzel devam ediyor. Bu kadar güzel şeyler başımıza geldiği için ne kadar minnettar olsam az.

Amine Edge: Ben de öyle, evde müziğim için uğraşıyordum ve işbirliğimiz bizi kanatlandırıp buralara kadar getirdi.

Sizi Soundcloud’dan takip ediyorum ve sürekli olarak yüklediğiniz setlerden de anlaşılıyor ki oldukça yoğunsunuz. Bir kere Facebook sayfanızda “7/24 çalışıyoruz, neresi olursa olsun, her yerde, bu bir anahtar” yazdığınızı okumuştum, bu kadar seyahat ve performans arasında işinize nasıl odaklanıyorsunuz?

DANCE: 7/24 çalışıyoruz, hep yapacak bir şey var. Amine geceleri ben ise gün içinde çalışmayı tercih ediyorum yani <> asla durmuyor. Ben bilgisayarım ile her yerde müzik yapıyorum. Otellerde ve hatta uçakta ve bazen taksilerde. Ayrıca Whatsapp’ta takımımızla grup konuşmalarımız var böylece hep bağlantılıyız. Wi-Fi olmayan bir yerde olduğum zaman çılgına dönüyorum (gülüyor).

Amine Edge: Nerede ve kim olmak gerektiğimizin gerçekten farkındayız, bu hedeflere ulaşmak için gerçekten çok çalıştığımızın farkındayız ama hala yapılması gereken şeyler olduğunun farkındayız, gelişmek ya da sahip olduğumuz şeyi devam ettirmek için hep daha çok çalışmalıyız. Bu bir yarış gibi, koşmayı bırakırsan kaybedersin.

Müziğinizi seven farklı ülkelerden insanlarla karşılaşmak nasıl bir duygu?

DANCE: Harika hissettiriyor. Bu işi yapmamızın sebeplerinden biri bu. Örneğin Peru ya da Brezilya’dan insanlarla tanıştığınızda onların sizin hakkınızda her şeyi bildiğinizi görüyorsunuz ve bu çılgınca. Bir gün bu ülkelerden birine gideceğimi asla tahmin edemezdim. Bu daha sıkı çalışmak için sizi motive ediyor.

Amine Edge: Bu doğru, ve en inanılmaz olan şeylerden biri ise idolleri ile tanıştığında hayranların ağlaması ya da titremesi. Ya da bizim yüzümüzden insanların house müzik ile kaynaşması ya da müzik yapmaya başlaması.

cisetta-2016-interview-amine-edge-dance

Diğer sanatçılar tarafından çıkarılmış g-house parçalar arasından şu an favorileriniz var mı?

Amine Edge & DANCE: Aslında, eskiden bizim yarattığımız müzik diğerlerinden farklı olduğu için G-House olarak adlandırıyorduk çünkü bizim eşsiz house müzik türümüzün bir isme ihtiyacı olduğuna inanıyorduk. Şimdi çoğu insan kendi tarzlarını g-house olarak adlandırıyor çünkü bu yeni moda bir müzik türü ama çoğunun gerçekten kötü bir tarzı var, ruh yok ve biz desteklemiyoruz, sonra insanlar bizim kötü müziği desteklediğimizi sanıyorlar. O yüzden biz h-house’dan uzak durmaya çalışıyoruz kendi iyiliğimiz için. Ama tabii ki bazı prodüktörler gerçekten şahane g-house parçalar yapıyorlar ama hala bu çok az miktarda.

Son olarak, 2016 yılında Amine Edge & Dance’den ne beklemeliyiz? Hayranlarınıza vermek istediğiniz yeni haberler var mı?

Amine Edge & DANCE: Dünyanın her yerinde turneye çıkmaya devam edeceğiz. 2014’ten beri yaptığımız bütün parçalardan oluşan ücretsiz bir mixtape yayınlayacağız. CUFF adlı plak şirketimiz üzerine çalışmaya devam edip güzel müzik yapacağız.

Interview in English, please click here to read.

One thought on “Röportaj: Amine Edge & DANCE | Güzel Müzik Yapan Çocuklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir