Röportaj: Dirty Doering | Techno Dolu Bir Hayat

Velten Doering, nam-ı diğer Dirty Doering müzikal yolculuğuna çok gençken başladı aslında. Harika partiler düzenlemenin, başarılı parçalar çıkarmanın ve çok uzun bir zaman çalışmanın sonucunda kariyerinde hızlıca basamakları tırmandı.

Bar25, Watergate ve birçok büyük kulüple işbirliği yaparak çok güzel işler gerçekleştirmesini takiben 2011 yılında kurduğu “Katermukke” plak şirketiyle zirveye çıktı. Günümüzde Berlin underground sahnesinin en büyük isimlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Dirty Doering 14 Kasım’da Generic Music‘in düzenlediği “Berlin Ist Techno” kapsamında İstanbul’daydı. Kloster’daki performansı öncesi Dirty Doering ile güzel bir sohbet gerçekleştirdim.

cisetta-dirty-doering

İstanbul’a hoş geldin! Beraber çok güzel Türk usulü akşam yemeği yedik. Sanırım bu ilk gelişin değil, kaç defa İstanbul’a geldin?

Bilmiyorum, 7-8 defa. Sanırım ilk gelişim 5 yıl önce, 2010 yılındaydı. After partilerini yapan bir çocuk vardı, adını hatırlamıyorum ama bu ilk gelişimdi.

Buraya geldiğinde yapmayı sevdiğin belli şeyler var mı?

Buraya ilk gelişimde bir geceden fazla kaldım. Pazara gittik, tramvaya bindik – eski olana ve Türk yemekleri yedim. Burası gerçekten güzel bir şehir.

Burası senin favori şehirlerinden biri mi?

Evet. Çok büyük ve karmaşık. Bu bir köyden Berlin’e gelmekle aynı. Eğer oradaysan bunu anlıyorsun ancak Berlin’den geldiğinde, Istanbul çok büyük geliyor. Bu Asya – Avrupa köprülerini seviyorum….

19 yaşında müzik hayatına adım attın. Bu kadar genç yaşta başlamanın özel bir nedeni var mı?

Eğitim aldım, spor ve jimnastik öğretmeniyim. Gidebileceğim bir yol vardı ama ben onlardan vazgeçtim.

Bunu sana pek çok insan soruyordur ama neden o yaşta müziği seçtin?

Bu bir seçim değildi. Benim hobimdi, arkadaşlarım partiler düzenliyordu ve ben hafta sonları ücretsiz olarak partilerde çalıyordum. İşim vardı ve okula gidiyordum. Ancak hafta içinde normal bir işim vardı. Beatport’ta ve bir müzik dükkanında 5 sene çalıştım ve 5 sene boyunca gastronomi alanında çalıştım, bilirsin, içki satmak ve diğer şeyler; kulüp organizasyonları, partiler ve daha pek çok farklı şeyler.

Müzikal yolculuğunun en iyi yılı hangisi?

2010. Çünkü resident DJ’liğini yaptığım Bar25 kapanmıştı ve “I Would” adlı parçamı yayınlamıştım. Herkes beni o parçayla biliyor. Klibi gördün mü bilmiyorm ama güzel bir koyda olan Bar25’deki zamanı gösteriyor. Klipte gördüğün her görüntü Bar25’den. Harika, izlemelisin. Eski ama benim en iyi müzik klibim.

Bence eskiler unutulmamalı.

Evet. Bu dans müziği yani eskimezler. 10 yıl sonra belki ama 5 yılda unutulmazlar.

cisetta-interview-dirtydoering

Pek çok başarılı isimlerle işbirliği yaptın, plak şirketi kurdun ve parti konseptleri yarattın ve daha bir sürü şey. Bu başarının sırrı ne?

Hala çalışıyorum. Pek çok arkadaşım var, bir şeyler yapmamı sağladılar. Her zaman tek başıma yapamıyorum. Arkadaşlar ve bir şey ile ilgilenmek ve çalışmak yardımcı oluyor. Ayrıca nasıl prodüksiyon yapıldığını öğrenmelisin. Eğer bir işte çalışıyorsan ve çok boş zamanın yoksa bazı insanlarla görüşmelisin ve belki onlar sana öğretebilir ve bilmediğin şeyleri gösterebilir, böylece öğrenirsin.

İçinde bulunduğumuz çağda yeni teknolojiyle yapılan her prodüksiyon o kadar iyi olmadığını düşünüyorum. Programları indiriyorsun ve üretiyorsun. Bunun hakkında ne düşünüyorsun?

Aynı şeyler. Yaklaşık 10 yıl önce bilgisayardan prodüksiyon üretmeye başladım. Bu durumda halen öğrendiğimi söyleyebilirim. Her yeni şeyde, hiçbir fikrim olmuyor. Birinin bana açıklaması lazım ya da kendim anlamam gerekiyor.

Gelişen teknolojiye ayak uydurmak zor değil mi?

Bence kolay. Ancak zamana ihtiyacın var. Eğer haftada sadece 2 saatin varsa öğrenemezsin, daha fazla zaman gerekiyor.

Belli bir programın var mı?

Evet birazcık. Eskiden çalışırken kadar yoğun değil ama. Pazartesi’den Perşembe’ye ya da Cuma’ya kadar 9-6 arası çalışıyordum ve 6’dan sonra prodüksiyon yapmak için stüdyoya gidiyordum. Öğrenmek en büyük şey.

2015’i nasıl özetlersin?

Mükemmel bir yıldı. En iyi partiler, festivaller… Gerçekten güzel bir yıldı. 2014’te güzeldi ama 2015 çok daha iyiydi, bakalım 2016’da neler olacak! (gülüyor)

Gelecek sene için ne beklemeliyiz?

Bir sürü güzel sanatçı, parçalar ve bazı Katermukke showcase’leri ve festivaller. Avustralya, Cape Town ve Güney Afrika turnem var. Bunun gibi şeyler.

Ya bu gece? Heyecanlı mısın?

Evet! Istanbul’daki her gösterim harikaydı. Daha önceden inanamazdım ama Ankara ve İstanbul gerçekten harika. Bence bu gece harika olacak. Zaten etkinlik sold-out değil mi? O halde harika olacak! (gülüyor)

Interview in English, please click here to read.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir