Röportaj: Einmusik | Berlin Ruhu Her Yerde

Einmusik olarak bilinen Samuel Kindermann müzikal yolculuğunun en başından beri kendini seyahate ve ilhama adıyor. Berlin menşeli DJ ve prodüktör eşsiz müzikal parçalar yaratmada gerçekten başarılı ve bu başarı hemen hemen her performansında rahatça görülebiliyor.

Noir Music, Katermukke ve Kittball’dan çıkan büyüleyici parçalarının yanı sıra Einmusik sahip olduğu Einmusika Recordings adlı plak şirketiyle de tanınmakta. Şimdiden pek çok büyük festivalde performans sergileyen DJ, 10 yıllık müzik kariyerinden sonra bile duracağa benzemiyor.

Einmusik 14 Kasım’da Generic Music‘in düzenlediği “Berlin Ist Techno” kapsamında İstanbul’daydı. Kloster’daki performansı öncesi Einmusik ile güzel bir sohbet gerçekleştirdim.

cisetta-einmusik
İstanbul’a tekrar hoş geldin! 3ptv gibi pek çok performans için daha önce buraya geldin. Son gelişinden beri herhangi bir değişiklik farkettin mi?

Aslında hayır. Bugün şehirde biraz dolaştım ve yemek yedim. Tantuni de yiyeceğim ayrıca. Bugün gördüğüm tek şey sokaklarda pek çok polisin oluşuydu, belki yine bir tür protesto vardı. Ama şu an her yer böyle, hem Avrupa’da hem İstanbul’da terör olayları yüzünden polis var. Herkes biraz korku içinde.

Dikkatini çeken parçalar var mı? Hangileri favorin? Telefonunda şu an ne var?

Hatırladıklarım mı? Dürüst olmak gerekirse şu an seyahat ederken Rachmaninoff dinliyorum. Klasik şeyler. Techno müzikten çok uzaktalar. Geleneksel, klasik ve caz müzikten ilham alıyorum çünkü her hafta sonu techno müzikleyim ve hep onunla iletişim içindeyim. Bazen özellikle dışarıdan ilham almak daha iyi.

Bu senin için bir tür meditasyon şekli mi? Caz müzik dinlemek techno’ya ara vermek gibi mi?

Evet! Tabii ki. Ayrıca klasik parçalar stüdyoda prodüksiyon esnasında seni farklı yerlere götürüyor. Geçmişteki önemli prodüksiyonlar her zaman iyi bir derstir.

Şu an gerçekten ünlü ve gayet güzel.

Evet şu anda çok çılgın.

O halde bir sonraki yıl ne beklemeliyiz?

Çok şey! 2 haftada bir yeni bir parça çıkarıyoruz. Son zamanlarda yeni sanatçılar ve çoktan bilinen daha büyük sanatçılar ve güzel işbirlikleri var.

cisetta-interview-enmusik

10 yıllık müzik hayatını anlattığın bir video izledim. Gerçekten çok güzel bir röportaj. Kendini ve hayatını anlatan çok güzel bir konuşma yapmışsın. Geçtiğimiz Mayıs ayında yeni bir albüm çıkardın. Tepkiler nasıl?

Son albümden mi bahsediyorsun? Gerçekten iyi. Açıkçası, şu anda albüm yapmaktan çok mutluyum çünkü böylece güzel bir müzik çeşitliliği sunabiliyorsun. İçinde 3 parça bulunan bir EP çıkardığında müziğini sunmakta sınırlısın. Şu anda bir albümle kendini kafandaki bütün etkilerle sunabilirsin.

Her albümle gelişiyor musun?
Her zaman. Bu hiçbir zaman durmamalı, yoksa sıkıcı gelir. Sokaklardaki genel ruh hali her sezon değişiyor. Her sene bir albüm çıkardığında doğal olarak bir gelişim içinde oluyorsun.

Fusion Festival’de kaydedilen setin benim favorim. Böyle bir festivale gittiğinde, ilk hissettiklerin neler? Nasıl hissediyorsun? Normal bir gün gibi mi?

Hayır, dürüst olmak gerekirse festivalleri tercih ediyorum, büyük açık hava festivallerini. Çünkü müzik daha iyi duyuluyor ve insanlar hep dışarıda daha iyi hisseder. Ve tabii ki hava güzelse. Çalmak gerçekten harika. Fusion Avrupa’daki en önemli festivallerden biri. Orada çalmak benim için büyük bir şans çünkü bir sürü güzel insan sadece güzel ve değişik müzikler dinlemek için orada ve eğer orada sanatçı olarak çalıyorsan, bu sesini ve müziğini duyurmak için güzel bir şans. Bu gerçekten önemli, herkes senin de farkettiğin gibi setini tanıyor  Bütün bu festival sezonları gerçekten ilgi çekici. Kış sezonunda bütün festivaller dünyanın öbür tarafında oluyor. Örneğin ben yılbaşında küçük bir Güney Amerika turu yapıyorum.

Şu an turnede misin?

Hayır. Yıl sonunda Meksika’da çalıyorum mesela. Orada yaz mevsimi. Burada kış varken dünyanın diğer tarafında yaz var. Birkaç hafta içinde Güney Amerika turuna çıkacağıma memnunum.

Son olarak, bu akşam hakkında ne düşünüyorsun?

Bu akşamı gerçekten iple çekiyorum! Daha önce Kloster’da hiç çalmadım o yüzden gerçekten nasıl olacak merak ediyorum.

Interview in English, please click here.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir