Röportaj: Jan Blomqvist | Melankoli, Müzik ve Daha Fazlası

Röportaj serisinin sıradaki konuğu elektronik müziğe duygusal bir bakış açısı getiren Jan Blomqvist.

Son yıllarda Berlin elektronik müzik dünyasının öne çıkan isimlerinden biri olarak kabul edilen Blomqvist, gençlik yıllarında rock müziğe duyduğu sevgisini elektronik müziğe yönlendirerek doğru bir karar verdi aslında. Müziğin de bir his olduğunu savunarak elektronik müziğe melankoliyi, sevgiyi ve nostaljiyi katarak birbirinden mükemmel parçalar üretiyor.

Bir performanstan diğerine koşan genç DJ ve prodüktör ile Çeşme’de düzenlenen Before Sunset Closing Sessions‘da biraz sohbet etme imkanı buldum.

cisetta-interview-jan-blomqvist

Merhaba! Seninle röportaj yapmak benim için büyük bir zevk, bu fırsat için teşekkürler. Bugün için heyecanlı mısın? Seni daha önce hiç canlı dinleyemedim o yüzden performansını iple çekiyorum.

Evet, ilk olarak Giorgio Moroder ile aynı sahneyi paylaşacağım için gerçekten heyecanlıyım çünkü kendisi bir efsane. Onu dinlemek ve onunla konuşmak için sabırsızlanıyorum.

Çeşme’yi sevdin mi bu arada? Buraya ilk defa mı geliyorsun?

Burası güzel! Kumsal ve sahne şahane. En son böyle bir sahnede Mısır’da bir kumsal partisinde çalmıştım ve normalde kumsalda yapılan partiler bu denli büyük olmuyor. Çeşme’de ilk defa bulunuyorum, İstanbul’da 4 defa çaldım sanırım.

Bu zamana kadar 2015 yazın nasıl geçti?

Birçok yerde ve festivalde çaldım ancak en sevdiğim festival olan Fusion’da çalamadım umarım gelecek sene çalarım. Geçtiğimiz sene çaldım ancak bu sene çağrılmadım, neden bilmiyorum. Bu sene çok güneşliydi, çok sıcaktı. Türkiye’ye daha önce İstanbul’a geldim ve Gürcistan, Fransa, İsviçre, Almanya, Polonya ve Rusya. Moskova’da çaldığım parti harikaydı.

Berlin’in senin için en önemli ilham kaynağı olduğu biliniyor. Berlin’i 3 kelimeyle ifade edebilir misin?

Vahşi, eğlenceli, kafanın rahat olması

Türkiye’de müziğini çok seviyoruz, özellikle sunset session’lı müzik video’nu! Prodüksiyon esnasında hangi belli detaylara odaklanıyorsun?

Parçalar üzerinde çalıştığımda mı? Bu hep zor ama ilhamımı takip etmeye çalışıyorum. Aklıma bir fikir geldiğinde çalışmaya başlıyorum ve hemen bir sürü fikir daha geliyor ve bunun sonucunda kafamda hep çok fazla fikir oluşmuş oluyor ama benim için en zor kısım hangisinin en iyi olduğuna karar vermek, temel fikri bulmak ve bundan bir yapı oluşturmak.

En iyi fikire karar vermek hep zor mu peki?

Evet, çünkü hep çok fazla düşünceye sahip oluyorum. Benim için problem çok fazla düşünceye sahip olmak değil asıl sorun yapıyı oluşturup parçayı tamamlamak. Aklım hep karışıyor.

Bazı insanlar rahatlamak için yoga veya benzeri şeyler yapıyorlar, sen ne yapıyorsun?

Ah hayır. Ben uyumayı ve partilemeyi seviyorum. Ayrıca Korsika’da tatildeyken son iki hafta boyunca yürüyüş yaptım. Normalde bunu yapmam ama harikaydı. Tekrar yapmak istiyorum ancak bu müzik yapmaktan biraz farklı bir şey.

cisetta-jan-blomqvist

Farklı bir müzik tarzında çaldığında da hala içindeki rock yıldızı hissediyor musun?

Hayır, çünkü asla bir rock yıldızı gibi hissetmedim! Hep genç hissettim ve bana göre rock müzik yapmakla elektronik müzik yapmak arasında bir fark yok. Şimdi daha çok sevdiğim için elektronik müzik yapıyorum. Belki bir gün tekrar rock’a dönerim. Şu an için elektronik müziği tercih ediyorum çünkü ona duyduğum hayranlık rock müziğe duyduğumdan çok çok fazla.

Son olarak, herhangi bir İstanbul planı var mı önünde?

İki hafta önce İstanbul için planlanmış bir performans vardı ancak iptal edildi. Neden bilmiyorum. Bunu tekrar yapmayı planlıyoruz ama ne zaman bilmiyorum.

6 Eylül’de Stil vor Talent Festivali için Stuttgart’da olacaksın değil mi? Nasıl geçecek?

Gerçekten mi? Stuttgart’da? (duraklıyor) Ah Heidelberg’i mi kastediyorsun? (gülüyor) Stuttgart’a yakın. Dürüst olmak gerekirse asla gelecek haftalara hazırlanmıyorum hep bir sonraki güne bakıyorum çünkü öbür türlü stres oluyorum. Asla önümdeki iki hafta için plan yapmıyorum bu yüzden menajerim var ve ona çok güveniyorum. Açıkcası, bu festival hakkında çok bir bilgim yok tek bildiğim Stil vor Talent için eski arkadaşlarla buluşacağım, bu harika olacak. Berlin’den arkadaşlarla buluşunca hep mutlu oluyorum.

Plak şirketinden memnun musun?

Evet bana karşı hep iyiydiler. Bu çocukları çok seviyorum ve benim için yaptıkları şeyler için onlara minnettarım.

TUTKU olmasaydı şu anki konumuma gelemezdim.

– Ses ve video arasında seçim yapacak olsam VİDEO‘yu seçerdim çünkü içinde ses de var.

Interview in English, please click here.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir