Röportaj: Oceanvs Orientalis | Farklı Tarzları Buluşturup Harikalar Yaratmak

Röportaj serimin sıradaki konuğu tarzıyla uzun bir süredir öne çıkmayı başaran Oceanvs Orientalis oldu.

Oceanvs Orientalis (Şafak Özkütle), uzun bir süredir yerini korumayı başaran sanatçılardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Türk kültürü ve dünyada var olup giden müzikal tarihçeden esinlenip ortaya harika prodüksiyonlar çıkaran sanatçı bu zamana kadar pek çok başarılı işe imza attı.

Her şeyin Doğu kültüründen geldiğini düşünen sanatçı, 2011 yılından beri dünyanın dört bir yanında birbirinden büyüleyici performanslar sergilemeye devam ediyor. Bu zamana kadar Burning Man gibi öne çıkan festivallerde de yer aldı ve Heart Ibiza’da Acid Pauli’nin düzenlediği Acid Sundays kapsamında da kabine geçen isimler arasında oldu.

Kendisini canlı dinlemek istiyorsanız bu hafta sonunu ajandanıza not etmenizde fayda var: Chill-Out Festival kapsamında performans sergileyecek Oceanvs Orientalis festivalin ikinci gün programında yer alıyor. Ayrıca festivalde yer alan isimler arasında Matthias Meyer, Satori, Tony Allen & His Afrobeat Orchestra ve Syke & Ross (Morcheeba) gibi isimler bulunuyor.

Festival hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Interview in English, please click here.

Merhabalar, öncelikle röportaj talebimi kabul ettiğin için çok teşekkürler. Son zamanlarda hayatın nasıl geçiyor? Neler yapıyorsun bize biraz bahsedebilir misin?

Merhabalar. Şimdilik her şey yolunda. Uzun zamandır üzerinde çalıştığım EP’yi hazırlayıp yolladım. Eylül gibi çıkmış olacak. Biraz farklı bir tarzı var. Tüm şarkılarda İdil Meşe güzel vokaliyle eşlik etti. Bence hoş oldu.

Müzik tarzınla hem yerel hem de global olarak dinleyicilere bambaşka bir kapı açtığını düşünüyorum, gerek parçaların gerek setlerinle. Dinleyicilerin klasik house ve techno parçalar yerine böyle bir tarza yönelmesinin sebebi sence nedir?

Bence her dönem için bütün müzik tarzlarının bir dinleyici kitlesi mevcut. Genel dinleyicinin mi yoksa sadece bizim çevremizdeki dinleyicilerin mi bu tarz müziği dinlediğinden bahsetmek biraz zor. Sonuçta devasa bir house ve tekno kitlesi de mevcut. Bir diğer yandan değişikliğe ihtiyacımız var. Çok hızlı bir üretilen ve tüketilen bir zamanda yaşıyoruz ve hızlının karşısında yavaşın sertin karşısında yumuşağın var olması kaçınılmaz. Ben de ihtiyaçların bu kaçınılmaz döngüsünün bir kısmında kendime yer buldum sadece. Ayni tarzın dinleyicileri gibi sadece işin üretici kısmında.

Dünyanın dört bir yanında performans sergileyen birisin, senin için en özel hangisiydi ya da hangileriydi?

Hiç unutamadığım yerler arasında São Paulo’yu, Burning Man’i ve Garbicz Festival’i sayabilirim sanırım.

Oceanvs Orientalis bu yaz ve önümüzdeki sene neler yapmaya hazırlanıyor? Prodüksiyon çalışmalarına devam ediyor musun, yoksa turnede misin / turneye mi çıkacaksın?

Yaz dönemi sürekli bir tur halinde geçecek. Önümüzdeki günlerde 20 günlük bir Amerika turu var. Ardından müzik çalışmaları uçakta, otel odalarında zaman zaman stüdyoda devam ediyor. Bir band projesi üzerinde çalışıyorum. Çoğu enstrümanın sahnede canlı seslendirildiği küçük de bir korosu olan bir proje. Bir yandan da albüm hazırlıyorum.

Son olarak, bu ay Chill-Out Festival’de performans sergilemeye hazırlandığını biliyoruz. Dinleyicilerine iletmek istediğin bir mesaj var mı ve festival hakkındaki düşüncelerini alabilir miyiz?

Chill-Out Türkiye’de çalıştığım en keyifli ve en profesyonel organizasyonlardan biri. Başından beri de bana hep destek oldular sağolsunlar. Her organizasyondan mutlu ayrıldım. Bence özellikle böyle dönemlerde büyüklü küçüklü her turlu müzik ve sanat organizasyonlarına gerekli ilgiyi ve destegi göstermeliyiz. Yoksa renklerimizi hepten yitireceğiz ülke olarak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir