Etkinlik İnceleme: Sanat ve Antropoloji Atölyesi – Ayşe Güngör @ Akbank Sanat

Etkinlik inceleme bölümünde sırada gittiğim partilerden ve konserlerden biraz farklı olarak geçtiğimiz hafta katıldığım bir atölye var; Akbank Sanat‘ta Ayşe Güngör tarafından verilen Sanat ve Antropoloji Atölyesi.

Aslında buraya gidişim biraz tesadüfi oldu. Yüksek lisans için hala ne istediğime karar veremedim. Bir yandan acaba kendi bölümümle alakalı bir şeyler mi yapsam derken aklımda çok farklı yerler de vardı. İlgimin nereye yoğunlaştığını anlamam için bu tarz etkinliklere gidip kendimi denemeye karar verdim. Nereye gitsem diye düşünürken Facebook‘taki bu atölyeyi görüp hemen bilet aldım.

İlk atölyesinde oldukça faydalı bilgiler veren Ayşe Güngör, İstanbul Üniversitesi Antropoloji mezunu. Bunu takiben İstanbul Teknik Üniversitesi ve Berlin’de de Sanat üzerine Doktora yapmakta. Daha sonra ise Marmara Üniversitesi’nde çalışmış kendisi.

Serinin ilk atölyesi olduğu için tam olarak ne anlatacağı konusunda bir fikrim yoktu. Ancak kendisi gayet planlı bir şekilde kafalarımızda bu konu hakkında bir zemin oluşturmak amacıyla başarılı bir atölye hazırlamıştı. Etkinlik esnasında özellikle kolonileşme, etnografik sanatlara ve bunların çağdaş çağrışımlarına değinmeye öncelik verip buradan sanat alanında büyük bir yer kaplayan kültüralizm, kimlikler ve kültürel kökenler hakkında bilgi verdi. Onun deyimiyle etnografik bakış açıklarını sorgularken birazcık da olsa “zihin açma deneyimi” yapmış olduk konuya ısınmak için 🙂

Özellikle primitivizm (yani ilkelcilik) ve sanat tarihi hakkında pek çok şey öğrendim ve verdiği bilgiler gerçekten ilgi çekici eğer bu alanlara ilgi duyuyorsanız. Primitivizm’in sanat tarihinde yeni açılımlar doğurması tarihsel açıdan o kadar önemli ki atölye esnasında gösterdiği tarihi eserlerle bunu bir kez daha anlayabiliyoruz.

Eğer az da olsa bahsettiğim bu konular ilginizi çektiyse, Ayşe Güngör önümüzdeki haftalar da atölyelerine Akbank Sanat’ta devam ediyor. Biletlere buradan ulaşabilirsiniz. Katılımcı sayısı her atölye için 70 kişi ile sınırlı.

Gelecek Atölye Tarihleri

5 Şubat Cuma 18.30-20.30
Sanat Antropolojisi ve Kültürlerarası Estetik

12 Şubat Cuma 18.30-20.30
Etnografik Yazın ve Temsiliyet Sorunu

19 Şubat Cuma 18.30-20.30
Çağdaş Sanatta Etnografik Dönüsüm

26 Şubat Cuma 18.30-20.30
Sanat ve Antropoloji İlişkisini Örnekler Üzerinden Düsünmek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir