Röportaj: AYDEED | Büyülü Bir Sesin Anlattığı Masallar

Röportaj serimin sıradaki konuğu son zamanlarda gerek tarzı gerek berrak sesiyle öne çıkmayı başaran AYDEED!

Çocukluğunu İzmir’de geçirmiş olan ve daha küçük yaşlarda müzikal yolculuğuna başlayan AYDEED, şimdiden gelecek vaat eden yeni bir isim. “Aklımda”, “Söz” ve “Bilmezdim” gibi çalışmalarında duyacağınız o büyülü ses, sizi beklenmedik ve heyecan dolu masallara davet ediyor…

Spotify’da ve diğer mecralarda takipçi sayısı günden güne artan AYDEED’in “Söz” adlı teklisi Türkiye listelerinin yanı sıra iTunes R&B Hollanda listesinde de 13. sıraya kadar yükselmeyi başarmıştır. Ayrıca Spotify‘ın Türkiye Viral 50 listesinde de yer almaya hak kazandı. Yerli Hip Hop/R&B sahnesinde ışık saçan ve farkını ortaya koyan AYDEED ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdim, detaylar aşağıda.

AYDEED hakkında gelişmeleri takip etmek için Instagram hesabını takibe alabilirsin!

Öncelikle röportaj davetimi kabul ettiğin için çok teşekkürler! Biraz kendinden bahsedebilir misin? Neler yapıyorsun, günlerin nasıl geçiyor?

Ben teşekkür ederim! Günlerim online okul ve stüdyo arasında geçiyor. Pandemiden önce de çok sık dışarı çıkan biri değildim. O yüzden hayatımda çok büyük bir değişiklik olduğunu söyleyemem. Ankara’da okuduğum için 2017’den beri her kış Ankara’daydım. Bu sefer İzmir’de, evimde olmak çok güzel tabii ki. Kışı İzmir’de geçirmek daha keyifli benim açımdan.

Müziğe profesyonel anlamda ilk adımını ne zaman, bu yolculuk nasıl başladı?

Klişe olacak ama kendimi bildim bileli zaten şarkı söyleyip dans ediyorum. Bugüne kadar da çeşitli birçok yarışmaya katıldım. Disney’in yarışmalarına katılırdım küçükken. Büyüdükçe Güney Kore’yi keşfettim hatta onların şirket seçmelerine ve yarışmalarına da katıldığım oldu. Lakin kesinlikle doğru zaman denen bir şey var. Bir türlü kayıt yapamıyordum. Ortaokulda şarkı yazmaya başladım ama kendi şarkımı kaydetmemiştim hiç. İstiyordum yapmayı tabii. 2018’de prodüktörüm Berkin Laleli ile tanıştık. O yaz ilk defa stüdyoya girip bir şeyler kaydetmeye başladım. O zamandan beri de kendimi geliştirmeye çalışıyorum diyelim.

“Bilmezdim” nasıl ortaya çıktı, biraz da yeni şarkından bahsedelim ☺ Klibi de şahane gözüküyor, klibin ya da şarkının ortaya çıkışına dayanan özel bir hikaye var mı, paylaşmak ister misin?

Başlangıçta “Bilmezdim”i Eftalya Yağcı için yazmıştım fakat bir şekilde olmayınca tekrar benim şarkım oldu. Yazarken duygularımın çok yoğun olduğu bir şarkıydı. Bittiğindeyse çok içime sinmişti. Slow şarkılar yazmayı daha çok seviyorum çünkü o zaman kendime ve dinleyenlere karşı daha dürüst hissediyorum. Duygularımdan kaçamıyorum. Şarkıda da kırılan bir kalbin aksine daha da güçleneceğini ve sevgiyi hak etmediğini düşündüğünüzden geride bıraktığınız herkes için haklı bir sebebiniz olacağını vurguluyorum. Klibe gelirsek mekanların hepsini benim belirlediğim bir klip oldu. İşin her alanında parmağımın olması beni daha iyi ve güvende hissettiriyor.

“Bilmezdim” adlı çalışmanı 3 kelimeyle ifade etsen?

Güçlü, olgun, hassas.

Müzikal anlamda takip edip, ilham aldığın yerli/yabancı isimler arasında kimler var?

90’ların ve 2000’lerin korkusuz ve seksi kadınları bana çok ilham veriyor. Feminen yönlerini herkesin istediğinin aksine bastırmadan, özgürce yaşamaları beni her zaman büyülemiştir. Beyoncé, Aaliyah, Mariah Carey, Left Eye, Gwen Stefani gibi isimler beni çok etkilemiştir. Şimdiyse Tinashe, H.E.R ve Summer Walker’ı dinlemekten büyük keyif alıyorum.

Gelecek dönemde AYDEED’i takip edenleri nasıl sürprizler bekliyor?

Her zaman bir önceki işimin üstüne koyarak ilerlemeye çalışıyorum. Bir sanatçı olarak da çeşitliliğe ve orijinalliğe çok özen gösteriyorum. Şu anda d bir EP hazırlıyorum. EP ile birlikte daha da gelişmiş bir AYDEED bekleyebilirler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir