Röportaj: Is Tropical | Ev Kalbinin Olduğu Yerdir

Londra menşeli Is Tropical, dünyada en ilham verici electro-pop gruplarından biri. “Crawl”, “Dancing Anymore” ve pek çok şarkıyla oldukça ilham verici bir havaya sahip oldukları kesin ve onlar bulundukları yerlerde bu güzel hissi etrafa saçmaktan çekinmiyorlar.

Doritos sponsorluğunda Babylon Kilyos’ta gerçekleşen bir festival olan Babylon Soundgarden 2016’daki performansları sonrası onlarla hızlı keyifli bir sohbet etme imkanı buldum.

Bu Türkiye’de ilk festival deneyiminiz mi? Ya da İstanbul’da?

2 sene önce bir mekanda çalmıştık ama evet ilk defa Türkiye’de bir festivalde çalıyoruz.

Performansınız nasıl geçti? Kitle nasıldı?

Harika! Güzeldi. Güneş hala yukarıdayken çalmaya başladık ve herkes oturuyor ve takılıyordu ve geç olmaya başlamıştı, güneş yavaş yavaş batıyordu ve ışıklar daha çok görülebiliyordu. Festival yeri inanılmazdı, çok havalı.

Kilyos’a ilk defa mı geldiniz? Beğendiğiniz mi?

Evet beğendik! Sadece İstanbul’da bulunmuştuk daha önce. Ve Kirstie’nin Türkiye’ye ilk gelişi!

Mart 2016’da “Black Anything” adlı bir albüm çıkardığınızı biliyorum. Herkes bu albüm hakkında çok güzel şeyler söylüyor. Bildiğim ve insanların söylediği kadarıyla eşsiz bir tarzınız var; karanlık, şaşırtıcı ve neşeli! Karmaşık. Bu nitelikleri albümde de bulabilir miyiz?

Her şarkı farklı ama aynı zamanda akustiklerle, yaptığımız seslerle birbirine bağlı. Çok fazla çalıştık, farklı ülkelerde kayıtlar yaptık, pek çok farklı ilham aldık.

4 kişi olarak mı başladınız?

2010’da 3 kişi olarak başladık. İkinci albümü çıkardığımız sırada, 2013’ün sonlarında Kirstie katıldı.

cisetta-2016-is-tropical-interview

Seyahat etmeyi ve turneye çıkmayı gerçekten çok seviyorsunuz. Bunu 3 kelimede tanımlayabilir misiniz?

Yorucu, canlandırıcı, ilham verici.

Şu anda turnede misiniz?

Şu an festival sezonu. Geçen gece İngiltere’de bir festivalde çaldık ve Venedik’te de çaldık. Buradan sonra Madrid’e sonra da Milan’a gidiyoruz.

Bu performanslar sırasında kendinize vakit ayırıyor musunuz? Mesela İstanbul’da ne yapacaksınız?

Sanırım yarın yakınlardaki bir başka festivale gidip göz atacağız. İtalya’dan bir arkadaşımız çalıyor, Sita Abellan. Kendisi ayrıca yeni Rihanna videosundaydu! Gerçekten iyi bir techno DJ’i, Küçükçiftlik Park’taki bir festival için burada.

Interview in English, please click here to read.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir