Röportaj: INJI | Kendi Işığıyla Parlayan Bir Yıldız

Tutkunun ve yeteneğin günden güne ön plana çıktığı müzik dünyasında, yükselen bir yıldızla röportaj yapma ayrıcalığına sahip oldum. Bu dünyada şimdiden kendine has özel ışığıyla parlamaya başlayan bir isim kendisi: INJI.

Click here to read the interview in English.

O sadece büyüleyici bir sesi olan başka bir isim olarak tanınmıyor, aynı zamanda kendine has havası, tarzı ve yeteneğiyle hem kalpleri hem de ruhları büyüleyecek güce sahip olağanüstü bir yeteneğe sahip. Bu özel röportajda, INJI‘nin hepimizi heyecanlandıran hayatını, ilham veren yolculuğunu ve ona dair diğer merak edilenleri derinlemesine inceleyeceğiz.

Temel bilgilerle başlayalım! Gerçek adın nedir? Aslen nerelisin? Okulun ve burcun?

Gerçek adım İnci, tıpkı INJI’nin okunduğu gibi (İsmimi “insee” olarak telaffuz etmemeleri için bu şekide yaptım). İstanbul’da doğup büyüdüm – üniversite için Amerika’ya geldim. Finans okumak için Pennsylvania Üniversitesi Wharton İşletme Fakültesi’ne gittim. Aslında finans alanına baya düşkünüm ve ilgiliyim. Oğlak burcuyum ve gerçekten oğlak enerjisini taşıyorum.

Müzik alanında kariyer yapman için sana ne ilham verdi? Bu yolculuk nasıl başladı?

Hayatım boyunca klasik bir piyanisttim: 17 yaşındayken İstanbul Devlet Konservatuvarı’ndan piyano bölümünden mezun oldum! En başından beri müziğe özel bir tutkum vardı. Beni mutlu eden, sakinleştiren şey bu ve sahne ait olduğum yer… bunu biliyordum. Daha sonra klasik korolarda ve caz gruplarında daha çok şarkı söylemeye başladım ve üniversitede küçük bir cover grubuna dahil oldum. Müzik alanında kariyer yapacağımı hiç düşünmemiştim – daha önce şarkı yazmadım ve müziğe olan ilgim aslında popüler müzik ile bağlantılı değildi.

TikTok’ta yayınladığım rastgele bir video viral hale geldiğinde (burada ilk yazdığım ve yayınladığım şarkı olan GASLIGHT’tan bahsediyorum) dünyam tamamen değişti. Dürüst olmak gerekirse, ilk canlı performanslarıma kadar tam zamanlı bir müzisyen olabileceğime gerçekten ikna olmamıştım. Bütün arkadaşlarımın benimle bu şarkılara hep bir ağızdan eşlik ettiklerini görmek ve sahnede olma hissini tatmak… benim için bu noktadan sonra artık yepyeni bir dönemdi.

INJI’NİN EN ÇOK

İLHAM ALDIĞI 3 İSİM

Amy Winehouse en sevdiğim sanatçı ve şarkı sözü yazarken ilham aldığım en güçlü isim. Şarkılarının sözleri eşsiz ve şarkılarındaki hikaye anlatımı dinleyiciyi şaşırtıyor ve etkiliyor. Onu çok seviyorum ve bana çok ilham veriyor.

Nicki Minaj: Ona bayılıyorum, hiçbir şey umrunda olmadan yoluna devam ediyor. Mizahı güçlü ve kendine güveni tam. İnanılmaz bir ilham kaynağı benim için.

Sofi Tukker‘dan ilham alıyorum çünkü tüm şarkıları hayat ve eğlence dolu. Onun bu eğlenceli ve canlı enerjisini kendi müziğime yansıtmaya çalışıyorum.

Seninle birlikte videolarında özellikle prodüksiyon anlarını gösteren videolarda sık sık paylaştığın iki yakın arkadaşın daha var. Beraber bu işe nasıl adım attınız?

@injiverse

YAAAYYY after a very very long time the song and video is out!! #newmusic #musicvideo #reggeaton #dancehall #indieartist #fyp

♬ original sound – INJI

Onlar Jonah and Alex <3 

Üniversitede küçük bir caz grubu yönettiğiminden bahsetmiştim, çoğunlukla kardeşlik evlerinde dolaşır ve Sevgililer Günü gibi daha romantik etkinliklerde sahne alırdık. Bir gün davulcum hastalandı, ben de son dakikada yedek bir davulcu buldum, Alex bana prodüktör olduğunu söyledi ve takılmaya başladık.

O noktada kafamda müzik yapmak istediğime dair bir fikrim vardı ama nasıl ilerlemem konusunda emin değildim. Nasıl üreteceğimi bilmiyordum, hiçbir prodüktör de tanımıyorum, kafamda sadece böyle bir düşünce vardı.

Bunu takiben Alex aslında bu düşüncemi hayata geçirmemi sağladı… Yıllar önce öylesine yaptığı bir dosyadan bana bir şeyler çaldı ve biz o dosyadan “Gaslight” adlı çalışmayı ortaya çıkardık.

Öteki yandan Jonah okuldan bir rapçiydi ve Spotify profiline sahip tanıdığım tek kişiydi. O sıra ondan biraz da hoşlanıyordum, benimle bir şarkı yapıp yapmak istemediğini sordum. İşte GASLIGHT böyle ortaya çıktı, çıkmasıyla birlikte biz bir ekip olduk.

Jonah ve Alex mezun oldu ve finans sektöründe sıkıcı tam zamanlı işlerine başladılar… Ancak biz hala buluşup beraber bir şeyler üretmeye devam ediyoruz.

Dünya çapında sergilediğin performanslarının sayısı da artmaya başladı – turnen harika gidiyor gibi görünüyor! Şimdiye kadar en iyisi hangisiydi? İlk başta sana nasıl hissettirdi?

Rüya gibi. Kendi müziğimi icra ettiğim ilk mini turuma yeni başladım. Her performans diğerinden daha iyi geçiyor. Londra’daki performansım o kadar samimi ve tatlıydı ki, daha sonra hayranlarımın çoğuyla tanışma şansı buldum. Los Angeles ÇOK İYİYDİ. İnsanlar partiye baya hazırdılar ve çok iyi geçti. New York çok özeldi çünkü inanılmaz derecede büyük bir odada performans sergiledim ve gecenin tüm biletleri tükendi! Ayrıca sahnede Alex ve Jonah’la birlikteydim, bu yüzden özellikle benim için çok özel oldu.

Dürüst olmak gerekirse bu şovları planlarken ve organize ederken biraz çekinmiş ve tereddüt etmiştim. DJ set olmayan canlı bir şovda dans müziğinin nasıl uyarlanabileceğine dair özellikle. Ancak bu turneye başladığımda beni dinlemeye gelenlerle o kadar uyumlu olduk ki beni inanılmaz motive etti. HAYATIMIN EN İYİ AYINI GEÇİRDİM.

Dedikodu zamanı… “Gaslight” şarkısını eski sevgilinin önünde söylediğin doğru mu? Bununla alakalı Instagram ve TikTok’ta bir video paylaşmıştın.

@injiverse

come to my live show if you have an ex lol I promise it’s a blast. Also comment who you think he is heheheh. Ticket links are in my biooo #newmusic #newartist #liveshow #dj #edm #festival #showtickets

♬ original sound – INJI

Burada açıklamamız gereken bir şeyler var evet.

Evet bu doğru. Eski sevgilimin önünde bu şarkıyı söyledim, biz aslında aynı okulda okuduk ve bu şarkıyı söylerken okuldaydım. Bu biraz şaşırtıcı gelebilir ama eski sevgiliyle arayı iyi tutacak şekilde ilişkiyi bitirmeyi önemli buluyorum ve hiçbir eski sevgilimle düşman değilim. Gaslight şarkısının sözlerini tüm kalbim ve hislerimle yazdım ve biliyorum ki pek çoğumuz böyle hissediyor, ama kimsenin çıplak fotoğrafını yayınlamadım… O video çekilirken, yani ben okulda şarkıyı söylerken onun da bana eşlik ettiğine eminim.

Bu şarkıyı yayınlamayı düşünüyor musun? Sözleri gerçek bir olay üzerine mi kurulu? Öyle görünüyor. Bence bunu benim gibi pek çok kişi sevdi, duygusal şarkılar tam bizlik. Bunu da yayınlasan keşke.

Bu hikaye gerçek (şarkıda geçen kız isimlerine kadar) ama benim yaşadığım bir olay üzerine kurulu değil. Bu olay benim yakın arkadaşlarımdan birinin başına geldi ve şarkı sözleri onun bakış açısından yazıldı. Bazen hayatımda o kadar dramatik şeyler olmuyor ben de o zaman arkadaşlarımın deneyimlerinden ve yaşadıklarından ilham alıyorum.

AMAAA… Bunu yayınladıktan sonra eski sevgilim bana mesaj atıp bu videoda neden yalan söylediğimi sordu. Ona bu şarkının onunla alakası olmadığını belirttim ve durumu izah ettim.

INJI’ye sorduk…

 • Instagram mı TikTok mu?

Instagram

 • Pembe mi siyah mı?

Pembe

 • Pop mu dubstep mi?

Pop

 • Dua Lipa mı Lady Gaga mı?

Cevaplaması imkansız bir soru. Lady Gaga bir ikon, Dua da öyle. Ama seçmem gerekirse Gagaç

 • Tarkan mı Mustafa Sandal mı? 🙂

Tarkan.

 • Aslan mı boğa mı?

Hayal kırıklığına uğratacağım ama burçlardan çok anlamıyorum ve inanmıyorum. 😀

 • Kumral mı esmer mi?

Esmer çocukları beğenirim şu an bir sarışına aşığım…

 • Kahverengi göz mü mavi göz mü?

İkisi de çok güzel.

 • Tüylerini diken diken eden o şarkı?

Billie Eilish’den I love you.

 • Favori müzik videon?

Neden bilmiyorum ama Nicki Minaj’ın I LOVE Barbie Dreamz videosu.

 • Favori Türkçe şarkın?

Çok büyük bir Ezhel fanıyım! Şu sıralar favori şarkım LOLO…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir