Ege’nin Saklı Cenneti: Marmaris

İki ay arayla tekrar Marmaris’e gidince artık bu yazıyı yazmalıyım diye düşündüm. Hazır havalar da ısınmışken tatil planları yapılmaya başlandı. Çeşme’de after geceleri, Bodrum’da eller havaya modları ve dahası. Ya Marmaris? Yıllardır defalarca tatile gittiğim ve bir yaz boyunca da orada yaşayıp çalıştığım bu gözde tatil noktasını da bence tatil listesine eklemelisiniz.

Size tarihçesi veya kültürel noktaları hakkında pek bilgi vermek istemiyorum, bunları zaten internet üzerinde falan bulabiliyoruz. Marmaris’e tatile gidecekseniz mutlaka ama mutlaka uğramanız geren yerleri ve yapmanız gerek aktiviteleri önermek daha mantıklı.

Mart ayında gokhanmms‘in doğum günü içni gittiğimizde çok kısıtlı vaktimiz vardı. Yaz olmadığı için sadece gezip tozup bolca yemek yedik. Geçtiğimiz Cumartesi Pozitif Fikirler’in “Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Paneli” için bu sefer Cuma akşamından yola çıkınca hem iş hem de biraz gezmek için vaktimiz oldu. Peki Marmaris’te neler yapabilirsiniz, nasıl güzel bir tatil geçirebilirsiniz?

cisetta-egenin-sakli-cenneti-marmaris-travel

Dalaman Havalimanı’na yaklaşık 90 dakika uzaklıkta olan Marmaris’e havalimanından kalkan Havaş ya da Muttaş ile gelebilirsiniz. Daha tatile gidiş sırasında yemyeşil bir yol sizi heyecanlandırmaya başlıyor.

Nerede Kalmalı?

D-Resort Grand Azur
D-Resort Grand Azur
Elegance Hotel'de Akşam Yemeği
Elegance Hotel’de Akşam Yemeği

Mart ayında D-Resort Grand Azur’da kaldık ve çok memnun kaldık, özellikle deniz manzaralı odaları efsane. Bu sefer ise Elegance Hotel’de suit odasında kaldık. Hem kaliteli ve güleryüzlü personeli hem de iskelesi çok güzel. Sabah erkenden denize girip güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Otelin A La Carte restoranı da iskele üzerinde kuruluyor. Yemeklerini de çok beğendik. Eğer bütçeniz müsaitse bu tarz tesisleri tercih edebilirsiniz, ayrıca Marmaris’te konaklayabileceğiniz pek çok uygun motel ve apart da var.

Nerede Yemek Yemeli?

Castle Bar
Castle Bar
Bono Good Times Marina
Bono Good Times Marina
Dost Restaurant
Dost Restaurant

Gündüz biraz chill takılıp denizin ve havanın keyfini sürmek için daha önce yazdığım yazıya da bakabilirsiniz. Ancak benim hep gitmeyi sevdiğim birkaç yer var. Netsel Marina girişindeki Bono’ya kesinlikle gidip şarap ya da mojito için, yanına da bir güzel pizza ya da salata söyleyin. Hemen hemen her konuda başarılılar. Akşam yemeği için İçmeler’e kadar uzanan sahil yolunda bulunan Dost Restaurant’a gitmek isteyebilirsiniz, et yemekleri oldukça lezzetli. Kahve içmeyi seviyorsanız yine marina girişindeki Kahve Dünyası ya da Blueport AVM girişindeki Robert’s Coffee’ye uğrayabilirsiniz. Evet burada Starbucks yok maalesef 🙁

Bildiğim kadarıyla yemek servisi yok ancak Marmaris’in en yüksek noktası olan Castle Bar’a çıkıp şahane bir manzara eşliğinde biranızı yudumlamalısınız.

Gece Nerede Dans Etmeli?

Club Areena
Club Areena

Çok yorgun olduğumuz için bu sefer Barlar Sokağı’na gidemedik ama eskiden beri çok sevdiğim birkaç yer var; Backstreet Garden, Joy ve Green House’da oldukça keyifli dans geceleri geçirebilirsiniz. Burada house, techno gibi parçalar nadir çalıyor ama denk gelebilirsiniz tabii. Daha çok Reina, Sortie gibi yerlerin müdavimiyseniz kesinlikle Marmaris’in en ünlü gece kulübü Club Areena’ya gitmelisiniz; alevler, köpük partileri ve daha neler neler!

Nereleri Gezmeli?

Marmaris
Marmaris

cisetta-egenin-sakli-cenneti-marmaris-marina

Dediğim gibi çok tarihi yer önermek istemiyorum ancak Marmaris Kalesi’ne uğrayın. Hediyelik eşya almak isterseniz çarşı içerisinde pek çok dükkan var ama iyi pazarlık yapın. Plaj için halk plajından ziyade çoğu tatilci İçmeler’e ya da yakın koylara gitmeyi tercih ediyor, bu koyları gezmek isterseniz uygun fiyatlara düzenlenen pek çok tekne turu var. Bir gününüzü ya da en azından yarım gününüzü ayırabilecekseiniz tekne turuna kesin çıkın.

Datça
Datça

Mart ayında bir çılgınlık yapıp Marmaris’e 70 kilometre mesafede olan Datça’ya gittik. Yine yemyeşil yollar… Otogardan (otogar şehir merkezine çok yakın, minibüsle gidebilirsiniz) belli saatlerde dolmuş kalkıyor. Küçük bir kasaba şehri görünümünde olsa da burada huzur dolacaksınız, tattığınız deniz ürünlerine, kalamara, deniz börülcesine bayılacaksınız, denizinden hiç çıkmak istemeyeceksiniz. Datça gibi başka yakın yerler de var; Sedir Adası, Akyaka bunlardan bazıları. Akyaka’da Datça gibi küçük ama deniz ürünleri ve tertemiz deniziyle bilinen bir nokta.

cisetta-inceleme-pozitif-fikirler-dijital-pazarlama-ve-sosyal-medya-paneli

Gördüğünüz gibi o kadar çok şey var ki Marmaris’te. Bunların hepsinden önce sahil kentinin eşsiz güzelliğine aşık olabilirsiniz. Ben açıkçası yıllar önce, ailem beni her sene buraya tatile getirdiğinde oldum, bir daha da buradan vazgeçemedim. Evet daha pek çok farklı güzel yerler var ama belki bu yaz bir çılgınlık yapıp Marmaris’e tatile gidersiniz, giderseniz de bu rehbere ve önerilerime bakmayı unutmayın 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir